Co potřebujete vědět

Co je to Astronomická expedice?

Expedice je letní škola astronomie, která nemá v Evropě obdoby. Hlavním cílem je naučit Vás pozorovat noční oblohu. Za tímto účelem svážíme na Expedici dalekohledy z celé republiky. Budete se moci účastnit nočního pozorování jednoduchými binokuláry, ale i vetšími profesionálními přístroji na robotických montážích. Ale pamatujte, nejdůležitějším přístrojem astronoma je jeho oko.

Expedice je ovšem hlavně o nočním pozorováním. Od toho se odvíjí speciálně připravený program, při němž se uléhá ke spánku kolem třetí hodiny ranní a vstává se kolem půl jedenácté.

V roce 2020 se Astronomická expedice koná na základně TOM BVÚ „Pevnost“ v obci Vrchy nedaleko Fulneku (okr. Nový Jičín).

Projekty

V menších skupinách budete mít možnost po celou expedici pracovat na astronomickém, fyzikálním nebo třeba geologickém projektu. V minulém roce se účastníci mohli podílet na studiu kosmického záření, stavěli anténu pro radiová pozorování, určovali zeměpisnou polohu pomocí sextantu nebo se vydali na geologický sběr na Sněžku.

Experimenty

Kromě astronomických pozorování a přednášek provádíme celou řadu astronomických, fyzikálních a chemických experimentů. Můžete tak poslouchat světlo, vidět zvuk, experimentovat s tekutým dusíkem, mikrovlnou troubou, vytvářet krátery, rozbíjet planetky nebo si hrát s laserem.

Musím mít nějaké odborné znalosti?

Docela stačí, když se budeš o astronomii a fyziku zajímat. Znalosti si rozšíříš na astronomických přednáškách, které jsou nedílnou součástí programu. Ty jsou zaměřené jak teoreticky – účastníci se seznamují s fyzikální podstatou astronomických objektů, tak prakticky – jak a co pozorovat a jak zpracovávat naměřená data.

Na Expedici přijíždějí přednášet i vysoce renomovaní astronomové jako například Petr Kulhánek nebo Jiří Grygar. Tyto zvané přednášky zpravidla bývají během druhého týdne. Každou expedici je také v sobotu během prostředního víkendu pořádán tematický seminář (v minulosti např. na téma kosmologie nebo exoplanety), na který zveme odborníky z daných oborů.

Ubytování

Expedice se v roce 2020 koná v areálu letního tábora uprostřed přírody. Ubytování tedy odpovídá duchu prázdnin. Spí se ve stanech, které si každý účastník sám přiváží. K dispozici máme i hlavní budovu, ve které se budou konat přednášky, je zde i kuchyňka, sociální zařízení a sprchy s teplou vodou. Na celém pozemku bude k dispozici wi-fi s připojením k internetu.

Volný čas

Při nepřízni počasí pořádáme filmový večer nebo bojovou hru. Přes den pak nezapomínáme ani na letní radovánky jako jsou výlety, koupání, míčové hry a další.

Co Vám expedice může dát?

Nezáleží na tom, jestli jste úplný začátečník nebo zkušený pozorovatel, každý si zde přijde na své. Začátečníci se naučí orientovat na obloze, pracovat s dalekohledem a zpracovávat astronomická pozorování. Kdo bude mít zájem a chuť pustit se do složitějších věcí, má možnost vyzkoušet si focení noční oblohy (vlastním či zapůjčeným fotoaparátem) nebo si zkusit odborná pozorování v oblasti radioastronomie nebo fotometrie se CCD. Kdo je graficky nadaný, může se více zaměřit na kresby měsíčních kráterů, galaxií či mlhovin. Ve dne nezapomínáme sledovat ani naši nejbližší hvězdu – Slunce. Každý si prostě najde to své.

Stravování

Stravování probíhá přímo na pozemku v hlavní budově. Den na expedici začíná snídaní o půl jedenácté, oběd je naplánován na druhou hodinu odpoledne. Večeře je v sedm hodin. O půlnoci se pak podává nejoblíbenější jídlo dne - půlnoční svačina. Expedičnící odjakživa používají vlastní ešusy a příbory.

Jelikož se expedičníci sjíždějí na expedici v průběhu celého dne, není na tento příjezdový den (středa) naplánováno žádné jídlo. Nezapomeňte si proto vzít na středu jídlo sebou. Od čtvrtka už je stravování zajištěno dle plánu.

Finance

Cena letošní expedice je 4700 Kč (pro ty, kteří zaplatí včas).

V částce jsou zahrnuty především náklady na jídlo (snídaně, oběd, večeře a půlnoční svačina), pronájem pozemku a do zbytku jsou započítány drobnější výdaje (např. pojištění expedičníka, svoz a pojištění pozorovací techniky, náklady spojené s tiskem a přípravou pozorovacích pomůcek, experimentů apod.).

Poplatek za expedici se platí zpravidla převodem na účet do konce června (přihlášeným účastníkům zašleme informace o platbě).

Pro koho

Každoročně na expedici dorazí přibližně deset odborných vedoucích a zhruba pět až šest desítek expedičníků. Někteří se na expedicí vracejí již po několikáté, jiní přijíždějí poprvé.

Jak se k nám dostat?

Pohodlné vlakové spojení je do nedalekého Fulneku, kde každého z vás vyzvedneme autem. Před expedicí také spustíme mezi přihlášenými účastníky "autoseznamku", kde budou řidiči moci nabízet místa v autech a neřidiči je poptávat, abychom si cestu na Expedici co nejvíce usnadnili.

Pro všechny, kdo mají zájem se něco dozvědět o vesmíru

Pro každého, kdo si chce vyzkoušet opravdové astronomické pozorování

Pro všechny, kdo chtějí poznat lidi se stejným zájmem

Pro všechny, komu je 15-26 let

Přihlaš se, dokud je čas

Uzávěrka přihlášek na příští ročník je 15. června 2020